Association of Estonian Printmakers 

Mare Vint & Andres Tolts „AJALIK JA AJATU II

KURESSAARE RAEGALERIIS
27. juuni-18. juuli 2020
Mare Vindi graafika , Andres Toltsi maalid
„AJALIK JA AJATU II”

Avatud: E-R 10-17; L 10-15

Reedel, 26. juunil kell 16.30 avamb Kuressaare Raegalerii tuntud ja tunnustatud eesti kunstnike Mare Vindi (1942-2020) ja Andres Toltsi (1949-2014) näituse.
Näitus „Ajalik ja ajatu II” toob vaatajateni tuntud kunstnikest abielupaari Mare Vindi ja Andres Toltsi loomingu paremiku, kuhu kuulub nii klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka neid, mida laiem kunstipublik pole ühtse tervikuna harjunud koos nägema.
Näituse kuraator Erkki Juhandi, kes korraldab teistkordselt kunstnikest abielupaari ühisnäitust teab, et Mare Vint ja Andres Tolts pole Eestis palju ühisnäitusi korraldanud. Nende esimesest näitusest kirjutades alustas Juhandi sõnadega: „ Käesolev näitus on kokku lepitud ajal, kui kunstnik Andres Tolts veel elas…” Üsna sarnaste sõnadega peab ta alustama ka seekord:
„ Käesolev näitus oli planeeritud juba Mare elu ajal, ta väga ootas seda näitust ja andis oma juhtnööre- kuidas ja mis tööd peaksid näitusel olema. Usaldas ka mind. Esimene näitus „Ajalik ja ajatu I „ toimus Viimsi kirikus ja Rohuneeme kabelis mai-juuni 2015. Tolts oli valmis saanud Rohuneeme kabeli altarimaali, aga kui tegime Marega näituse, oli Andres juba lahkunud. Ja nüüd siis „Ajalik ja ajatu II” – ja nüüd on ka Mare lahkunud…”
Mare Vint (Mänd) sündis 1942 Tallinnas. Ta lõpetas 1961. aastal Tallinna 9. Keskkooli ja 1967. aastal ERKKI klaasehistöö erialal. Pärast lühiajalist töötamist kunstiõpetajana Tallinna 46. Keskkoolis 1967.–1969. aastatel pühendus Mare Vint täielikult loomingule, tegutsedes vabakutselise kunstnikuna. Mare Vint viljeles tuši- ja pliiatsijoonistust, siiditrükki ja aastast 1972 valdavalt litotehnikat. Oma loomingus kujutas Vint enamasti „ideaalmaastikku”, püüdes tabada looduse ja inimkätega loodu kooskõla. Tihti on motiivid edasi antud filigraanse joone, täpikeste, rütmide ja vaba pinna mängu abil. Mare Vint on eesti graafikute säravamaid tähti ja on armastatud paljude poolt. Tema töid leidub mitmes arvestatavas kunstikogus üle maailma, kuid mis kõige olulisem – ta on väga hinnatud kodumaal.
Mare Vint kuulus Eesti Kunstnike Liitu aastast 1973 ja oli Eesti Vabagraafikute Ühenduse liige aastast 1992. 2015. aastal sai ta Valgetähe IV klassi ordeni. Tänavu omistati Mare Vindile kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti elutööpreemia poole sajandi pikkuse isikupäraselt minimalistlikku graafikaloomingu eest. Eesti Kunstnike Liidu auliige, särav graafikakunstnik ja isiksus Mare Vint suri 10. mail 2020, olles 77. aastane.

Andres Tolts sündis 1949. aastal Tallinnas. Ta lõpetas 1968. aastal Tallinna 46. Keskkooli ja 1973. aastal ERKI tööstuskunstnikuna. Andres Tolts tõusis kunstimaailma huviorbiiti juba 1960ndatel aastatel. Kuulus kuulsasse põlvkonda koos Leonhard Lapini, Ando Keskküla ja teistega. Tolts tegutses vabakunstnikuna, ta on loonud muu hulgas maale, kollaaže, assamblaaže ja raamatugraafikat ning osalenud kümnetel näitustel. Toltsi on sageli nimetatud Eesti ainsaks tõeliseks popkunstnikuks, sest oma loomingus kasutas ta ümbritseva maailma visuaalset andmepanka toormaterjalina, mida oma loomingus tõlgendada. Hästi on teada tema selle perioodi kollaazhid ja vormikatsetused.
1970ndatel ja 1980ndatel keskendus Tolts traditsioonilisema maali formaadile, kuid ei loobunud oma peiarlikust ja mängulisest autorihoiakust. Teemad, mida ta oma maalidel käsitles, ühendasid endas sageli nii triviaalsusi (odavate materjalide kasutamine, postkaardi reprodutseerimine) kui ka teatavaid eetilisi ja esteetilisi hoiakuid. Kunstikriitika ongi Toltsi nimetanud äärmiselt maitsekaks kunstnikuks, kelle tööd on alati vormiliselt väga timmitud.
Ta kuulus loomingulise rühmituse SOUP´69 liikmete hulka. Alates 1975 kuulus Tolts Eesti Kunstnike Liitu ning oli ka 1975-1991 NSVL Kunstnike Liidu liige.
Andres Toltsi on tunnustatud Kristjan Raua preemia (2000), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2003), Konrad Mäe medali (2009) ja Valgetähe IV klassi teenetemärgiga (2010). Andres Tolts suri 8. oktoobril 2014. aastal, olles 64. aastane.

Näituse kuraator Erkki Juhandi.

Mare Vindi ja Andres Toltsi ühisnäitus Raegaleriis jääb avatuks kuni 18. juulini 2020.

Eelmine
In memoriam Maret Olvet
Järgmine
Jüri Arrak “Inimesed ja maskid”

Lisa kommentaar

Email again: