Association of Estonian Printmakers 

Kohtumine Kaljo Põllu õpilastega Kumus

Kohtumine Kaljo Põllu õpilastega Kumus

Neljapäeval, 19. septembril algusega kell 17.00 kutsub Kumu kunstimuuseum kõiki huvilisi kohtumisele Kaljo Põllu õpilastega. Räägivad ja meenutavad kunstnikud Kärt Summatavet, Maarja Undusk, Loit Jõekalda jt. Kohtumine toimub Kumu graafikakabinetis näitusel “Kaljo Põllu. Eesti maastik”.

Kui 1960. aastatel, Tartu-perioodil, tegeles Kaljo Põllu (1934-2010) radikaalsete kunstiuuendustega nii praktikas kui teoorias, siis umbes 1968. aastal toimus kunstniku loomingus suur pööre eesti kultuuri aluste otsingule, soome-ugri materiaalse ja vaimse pärandi poole, mida ta ise on nimetanud “igaveseks tagasitulekuks”.

“1978. aastal algasid Kaljo Põllu juhendamisel Eesti Kunstiakadeemia ekspeditsioonid soome-ugri hõimurahvaste juurde, peamiselt Siberisse. Neil õppereisidel selgus ja kinnistus Kaljo Põllu karismaatiline õpetajaisiksus – idealistlik, süstemaatiline, ehk ka vastuoluline, igatahes inimlik. Ta andis paljude oma õpilaste loomingule jõulise algimpulsi,” ütles näituse kuraator Anne Untera.

Uuriti ka Koola poolsaarel paiknevaid kivilabürinte ning Kootsaare labürinti Hiiumaal. Kaljo Põllu töötas ekspeditsioonide kogutud andmed teaduslikult läbi, pannes sellega aluse uuele kunstiantropoloogilisele suunale, kuid andis neile ka ise kunstilise vääringu.

Ka sellises traditsioonilises kunstiliigis nagu maastik on Kaljo Põllu loonud võimsaid, rahvuslikke allegooriaid nagu enne teda Kristjan Raud, Günther Reindorff jt. Kaljo Põllu maastikud on põhjamaised ja ühtlasi kosmogoonilised, neis kehastub mikro- ja makrotasandi ühtsus, looduse elujõud. Nii võis eesti loodust vaadata kui rituaalset ruumi. Kõigel sellel oli nõukogude ajal rahvusliku vabadusvõitluse alltekst.

Igal aastal loodud erineva maastikugravüüri kõrval valmisid Põllu suured graafilised tsüklid “Kodalased”, “Kalivägi” ning “Taevas ja maa”, mille näited on samuti käesoleval näitusel. Need graafikasarjad viivad vaataja otsesemalt muistsete uskumuste, soome-ugri vaimse pärandi juurde; kunstniku visioon on täienenud suurte narratiividega (Maailmapuu, Suur Maailma Esiema jne). Kuid kokkulangevad detailid jm

finessid lehtedel pakuvad ka neile rõõmu, kes huvituvad eesti meisterlikust estampgraafikast, teadmata Põllu teoste rituaalset tagapõhja.

Näitus “Kaljo Põllu. Eesti maastik” on avatud Kumu kunstimuuseumis 6. oktoobrini 2013.

Lisainfo:

Anne Untera

näituse kuraator

tel 602 6048, 524 6364

e-post anne.untera@ekm.ee

Kumu kunstimuuseum

Weizenbergi 34 / Valge 1, Tallinn

http://www.kumu.ee


Eelmine
Kaliningrad-Königsberg 2013 Maarja Nurk 2. preemia!
Järgmine
Belgia professori Ingrid Ledenti loengud, töötuba ja näitus

Lisa kommentaar

Email again: