Association of Estonian Printmakers 

Evi Tihemets “Kohtumine 57 aastat hiljem”

TARTU KUNSTIMAJA / VÄIKE SAAL
PRESSITEADE

Evi Tihemetsa näitus “Kohtumine 57 aastat hiljem”

Neljapäeval, 17. novembril kell 17.30 avatakse Tartu Kunstimaja väikeses saalis graafik Evi Tihemetsa näitus “Kohtumine 57 aastat hiljem”. Kunstnik heidab pilgu möödanikku ja näitab oma 1959. aastal Karjala ja Koola poolsaare matkal valminud töid. Vaid aasta tagasi kunstiinstituudi lõpetanud Tihemetsa reisikaaslasteks sel matkal olid kolm tunnustatud maalikunstnikku Priidu Aavik, Viktor Karrus ja Elmar Kits. See reis nõudis füüsilist ja vaimset pingutust, pakkus samas imelelisi looduselamusi ja viis ta kokku elusa geeniusega nagu Tihemets on Elmar Kitse nimetanud. Nüüd kohtuvad kaks toonast reisikaaslaset Tihemets ja Kits taas Tartu Kunstimajas.

Loomingulised komandeeringud nagu neid siis kutsuti viisid kunstnikke meie toonase kodumaa mõõtmatutele avarustele. Töötamine erinevates geograafilistes paikades, õpetas neid nägema värvi ja märkama looduse mitmekesisust. Tihemetsa otse looduses valminud tööd on spontaansed, jäädvustatud on kargeid loodusvaateid Hibiinide, Pegrema, Sortavala ja Valamo kandis, samuti kohalikke inimtüüpe. Need vaated on enamasti sügisese tinahalli taeva ja inimtegevusest puutumatu loodusega. Samas näeb ka kohustuslikku tööstusmaastikku Murmanski ja Arhangelski lähistelt. Toona valminud realiteedi truu loominguga astuvad dialoogi aastakümneid hiljem 2007 aatal Islandilt saadud matkamuljed, mis Tihemtsal on vormunud suure üldistusega kivide portreedeks. Neis näeb tema kui graafiku suurepärast tehnikate kasutuse oskust, kus kuivnõelas ja söövituses valminud lehed võluvad oma maaliliste toonidevaheldusega. Need monumentaalsed kivide portreed on kui ülemlaul saare vulkaanilisele loodusele. Näitus on rännak ajas, kus inspiratsiooni andjaks loodus ja selle eripära. Oma pika loomingu jooksul on Tihemets, neid elamusi jäädvustanud erinevate vahenditega, kuid tema töödes on alati tunda kunstniku siirast imetlust kujutatu vastu.
Esimene reis nagu Tihemets on öelnud tegi temast kunstniku, sellele aitas kaasa nii toonane kohtumine Elmar Kitsega kui ka reisil kogetud erakordsed looduseelamused. Tihemetsa näitus on samas ka kui rännak ajas – kunstnikuks kujunemise aastatest küpseks meistriks kasvamiseni.
Näitust toetas Eesti Kultuurkapital.

Näituse kujundus: Evi Tihemets
Pressitekst: Tiiu Talvistu

Täpsem info:
Evi Tihemets
mobiil 520 4899

Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K-E kl 12-18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium  

Eelmine
Eve Eesmaa Serbias
Järgmine
Mihkel Kleis “Sotto Forte”

Lisa kommentaar

Email again: