Association of Estonian Printmakers 

Eve Eesmaa “FragMentaalne”Eve Eesmaa graafikanäitus “FragMentaalne”

Eve Eesmaa näitus „FragMentaalne“ kutsub Tartusse, TYPA trüki- ja paberikunstikeskuse ruumidesse vaatama kunstniku eksperimentaalseid graafilisi kompositsioone.

Käesolevat aega iseloomustab piiride lõhkumine, ebakonventsionaalsus, selektiivne mälu… Erinevate vaadete, tõekspidamiste ja hinnangute ning stiilide ja laadide ühendamine on muutunud senisest olulisemaks. Mõttekilde, mälestusi ja fraase tükkideks lahti lammutades ja uuesti kokku korjates, moodustuvad teistsugused ja vahel ka korduvad rütmid, situatsioonid, visioonid, hargnemised ja koondumised. Algne idee kaob, järgnev ilmub ja uueneb kõrvuti asetatud fragmentide vahelt. Korrastatud – reastatud struktuurid loovad uusi visioone varasemaid harmooniaid või vastuolusid lõhkudes, nihestades, meenutades ja unustades.

TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses tegutsemine on võimaldanud Eve Eesmaal kokku sobitada mitmesuguseid trükikunsti võimalusi senisest mitmekesisemalt: metalli sisse kraabitud ja söövitatud sügavtrükki, linoollõiget, tüpograafilisi kirjamärke, reljeefse pinnaga valmismaterjale. Kunstnik jõuab katsetustega ümbritseva maailma hetkeseisu eklektilisuse ja kohatise absurdsuse visualiseerimiseni ning paneb publiku kaasa mõtlema mitmesugustel teemadel.

Need omapärased ja tehniliselt mõnevõrra tavatult teostatud graafikatööd on äratanud tähelepanu ja läbinud paljusid tihedaid graafikanäituste konkursse ka väljaspool Eestit – Ameerika Ühendriikides, Argentiinas, Austraalias, Bulgaarias, Egiptuses, Hiinas, Hispaanias, Indoneesias, Inglismaal, Itaalias, Jaapanis, Kanadas, Kolumbias, Leedus, Lõuna-Koreas, Lätis, Malaisias, Mehhikos, Poolas, Prantsusmaal, Põhja-Iirimaal, Rumeenias, Saksamaal, Serbias, Soomes, Türgis jne. Samuti on Eve Eesmaa pälvinud tunnustusi – 2021 žürii poolt esiletõstmine minigraafika konkursilt teemaga “Water, Fire, Earth, Air / Diversity”, Argentiinas, Paranas; 2018 parima töö preemia väikegraafika biennaalilt “Messages from Matrixes” Indoneesias, Yogyakartas; 2017 žürii poolt esiletõstmine ja kiitus kaasaegse graafika konkursilt Colombias, Bucamarangas; 2013 diplom kaasaegse graafika biennaalilt Rumeenias, Ploiestis; 2001 Tartu Naistekliiniku preemia heategevusprojektis “Kunstnikelt lastele” jne

Eve Eesmaa on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Tartu Kunstnike Liidu liige ning juhtivlektor Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja õpetaja Tartu Lastekunstikoolis. Koostanud graafika trükitehnikaid käsitleva õpperaamatu “Trükk on tore” 2008.

Suured tänud toetuste eest Eesti Kultuurkapitale ja TYPA trüki- ja paberikunstikeskusele.

Avamine 9. juuni 2023, kell 18.00; TYPA trüki- ja paberikunstikeskuse paberikunsti ruumis, Tartu, Kastani 48f. Olete lahkesti palutud!

Lisainfo:

Eve Eesmaa

eve.eesmaa@pallasart.ee

Eelmine
Sarah Michelle Epping : Narcosis
Järgmine
Läbi su silmaterade musta kuru

Lisa kommentaar

Email again: