Association of Estonian Printmakers 

 *

Kolmapäeval, 6. märtsil kell 18 selguvad Rahvusraamatukogus Wiiralti preemia 2019 konkursi peapreemia ja ergutuspreemia nominendid ja laureaadid. Välja antakse ka Rahvusraamatukogu eripreemia.

„Tänavusele, seitsmendale Wiiralti preemia konkursile Rahvusraamatukogus laekus 118 teost 47 autorilt, millest žürii valis välja 100 teost 45 autorilt. Silmapaistvaid komplekte nii traditsioonilistes tehnikates kui ka digitrükis esitasid eeskätt vanema põlvkonna graafikud, kellel tehnika valdamine seondub tugeva isikupära ja kõrge kujundliku mõtlemise kultuuriga, ent sellise tasemega graafikuid on ka keskmise põlvkonna ridades ning tähelepanu väärib mitmete noorte kunstnike areng. Žüriil saab olema peamurdmist,“ ütles žürii esimees Mai Levin.

Žürii liige Elnara Taidre sõnas: „Wiiralti auhinnale tänavu esitatud teoste temaatikas domineerivad esteetilised ja poeetilised käsitlused, kas argihetkede fenomenoloogilise tähelepaneku või sügavama filosoofilise üldistuse tasandil. Tähelepanuväärne on allegooriliste kompositsioonide arv ja mitmekülgsus. Kunstnike isikupärasele visuaalsele keelele rajatud mõistukõne muutub siin omamoodi universaalseks väljendusviisiks. See on võimeline puudutama nii ajaüleseid kui ka aktuaalseid teemasid, kõnetades minevikupärandi kõrval ka meie ajastu teravaid probleeme, mis ei jäta kedagi ükskõikseks.“

Wiiralti preemia ja Eesti nüüdisgraafika näitus on saanud Eesti kunstimaailma traditsiooniliseks osaks, mille eesmärk on toetada, innustada ja ühendada loovautoreid eri põlvkondadest. Konkurss-näitust korraldavad Eesti Rahvusraamatukogu, Tallinna Kultuuriamet, Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Vabagraafikute Ühendus. Wiiralti preemiat antakse välja igal kolmandal aastal ning tänavu juba seitsmendat korda. Eelmise, 2015. aasta Wiiralti preemia laureaadid olid Marje Üksine (peapreemia) ja Mari Prekup (noore kunstniku preemia).

Tänavuse konkursi žürii koosseisu kuuluvad: esimees Mai Levin (ekspert), Marje Üksine (peapreemia laureaat 2015), Lea Hein (Eesti Rahvusraamatukogu), Aini Härm (Tallinna Kultuuriamet), Sirja-Liisa Eelma (Eesti Kunstnike Liit), Lembe Ruben (Eesti Vabagraafikute Ühendus), Elnara Taidre (Eesti Kunstimuuseum), Oliver Laas (Eesti Kunstiakadeemia), Harry Liivrand (ekspert) ja Loit Jõekalda (ekspert).

Wiiralti preemia 2019 konkurss-näitusel osalevad: Made Balbat, Britta Benno, Sirje Eelma, Eve Eesmaa, Hannah Harkes, Inga Heamägi, Yyhely Hälvin, Loit Jõekalda, Virge Jõekalda, Külliki Järvila, Kalli Kalde, Kaija Kesa, Margus Kontus, Gudrun Koppel, Lauri Koppel, Tiina Kraav, Liisa Kruusmägi, Toomas Kuusing, Tarrvi Laamann, Tõnis Laanemaa, Heikki Leis, Silvi Liiva, Nestor Ljutjuk, Aarne Mesikäpp, Naima Neidre, Helgi-Maret Olvet, Ingrid Helena Pajo, Illimar Paul, Marilyn Piirsalu, Enn Põldroos, Lilli-Krõõt Repnau, Lembe Ruben, Sven Saag, Reti Saks, Regina-Mareta Soonsein, Helen Tago, Evi Tihemets-Viires, Kadri Toom, Tarmo Tulgiste, Urmas Vaino, Kelli Valk, Benjamin Vasserman, Vello Vinn, Mare Vint, Marje Üksine.

Projektijuht: Virge Loo

Koordinaatorid: Ave Tölpt, Loit Jõekalda

Graafiline disainer: Viktor Gurov

Näituse kujundaja: Loit Jõekalda

Näituse tehniline teostus: Alden Jõgisuu, Valge Kuup

Lisainfo:

Virge Loo, projektijuht, Virge.Loo@nlib.ee, 630 7150

Ave Tölpt, näituste osakonna juhataja, Ave.Toelpt@nlib.ee, 630 7150

Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 630 7254

Eelmine
MARET OLVET ISIKUNÄITUS VIA UNA
Järgmine
Tumeaine Tartu Kunstimajas

Lisa kommentaar

Email again: